ՀՀ ԱԺ ԱՐՏԱՔԻՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԵՆ ՌՈՒՍՏԱՄՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
1983-1984թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1984-1991 թթ. եղել է ԵՊՀ գիտաշխատող, 1991-1993 թթ.՝ հայ-ֆրանսիական համատեղ ձեռնարկության գլխավոր մասնագետ, 1993-1994 թթ.՝ Ֆրանսիայի Օրսե քաղաքի Տեսական եւ կիրառական օպտիկայի ինստիտուտի գիտական աշխատող:
1999-2003 թթ.` ԱԺ պատգամավոր (ՀՅԴ համամասնական ընտրացուցակով):
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: ՀՅԴ խմբակցության անդամ:
2003թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՅԴ համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ: ՀՅԴ խմբակցության անդամ: ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ:
2007 թ. մայիսի 12-ին ՀՅԴ համամասնական ցուցակով ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Ամուսնալուծված է, ունի մեկ երեխա:
ՀՀ ԱԺ ԳԻՏՈՒԹՅԱՆ, ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ, ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ, ԵՐԻՏԱՍԱՐԴՈՒԹՅԱՆեւ ՍՊՈՐՏԻ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՀՐԱՆՈՒՇ ՀԱԿՈԲՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է Գավառում:
1975 թ.  ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի կիրառական մաթեմաթիկայի, 1994 թ.` իրավաբանական ֆակուլտետները, նաեւ` Մոսկվայի  ԽՄԿԿ Կենտկոմին կից հասարակական գիտությունների ակադեմիան:
1975-1983 թթ. ԵՊՀ-ում աշխատել է որպես դասախոս:
1978-1983 թթ. եղել է ԵՊՀ ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղարի տեղակալ, ապա` քարտուղար:
1983-1985թթ. եղել է ՀԼԿԵՄ կենտկոմի քարտուղար:
1985-1990 թթ.` առաջին քարտուղար, ՀամԼԿԵՄ Կենտկոմի բյուրոյի անդամ /Մոսկվա/:
1986-1990 թթ. եղել է ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր, ԳԽ նախագահության անդամ:
1990-1995 թթ. ընտրվել է Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
1995-1996 թթ. մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվել է ԱԺ անդամ, ԱԺ սոցիալական եւ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
1996-1998թթ.նշանակվել է ՀՀ սոցիալական ապահովության նախարար:
1999-2003թթ.մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, եղել է «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի քարտուղար:
2003 թ. մայիսի 25-ին ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր թիվ 32 ընտրատարածքից,եղել է Աժ գիտության, կրթության, մշակույթիեւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ: 1995-1997թթ. ընտրվել է ԱՊՀ ՄԽՎ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ, 1996 թ. մինչ այսօր Միջխորհրդարանական միության անդամ է, 2003-2007 թթ.` Միջխորհրդարանական միությունում` ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ՄՄ-ի կին խորհրդարանականների համակարգող կոմիտեի անդամ,1996թ.-ից Եվրամիություն-Հայաստան հանձնաժողովի փոխնախագահ:
Երեւանի պետական համալսարանի, Երեւանի բժշկական համալսարանի, Գավառի պետական համալսարանի խորհուրդների անդամ է: Մի շարք հիմնադրամներիեւ հասարակական կազմակերպությունների ղեկավար խորհուրդների անդամ է: Հայ կանանց միջազգային միավորման նախագահն է, ամերիկահայ բարերար Ռիտա Պալյանի հետ հիմնադրել է «Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնը»:
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր է: Դասախոսում է Գավառի պետական համալսարանում եւ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում:
4 գրքի եւ 40-ից ավելի գիտական հոդվածների հեղինակ է:
Պարգեւատրվել է «Ժողովուրդների բարեկամության» շքանշանով , բազմաթիվ պատվոգրերով, շնորհակալագրերով, մեդալներով:
2007 թ.մայիսի12-ին ընտրվել է ՀՀ Աժ պատգամավոր`ՀՀԿ համամասնական ընտրացուցակով, անկուսակցական է:
2007թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ Աժ գիտության, կրթության, մշակույթի , երիտասարդությանեւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
ՀՀ ԱԺ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԻՆՏԵԳՐՄԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՎԵՏ ԱԴՈՆՑԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1963 թ. դեկտեմբերի 27-ին, Կիեւում:
1980 թ. ավարտել է Երեւանի Ա. Չեխովի անվան թիվ 55 դպրոցը:
1985 թ. ավարտել է ԵՊՀ տնտեսագիտական կիբեռնետիկայի ֆակուլտետը:
1985 թ. աշխատել է ՀԽՍՀ Պետպլանին կից տնտեսագիտության եւ պլանավորման գիտահետազոտական ինստիտուտում`  որպես տնտեսագետ:
1985-1986 թթ. ծառայել է ԽՍՀՄ զինված ուժերում:
1987-1991 թթ. աշխատել է ՀԽՍՀ Պետպլանին կից տնտեսագիտության եւ պլանավորման գիտահետազոտական ինստիտուտում` որպես կրտսեր գիտաշխատող, ապա գիտական խմբի ղեկավար:
1991 թ. աշխատել է ՀՀ արտաքին տնտեսական կապերի նախարարությունում` որպես գլխավոր մասնագետ, ապա նախարարի օգնական:
1991 թ. անցել է բանկային գործի դասընթացներ Ժնեւի UBS բանկում:
1992-1994 թթ. աշխատել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների բաժնում` որպես երկրորդ քարտուղար:
1993 թ. նրան շնորհվել է երկրորդ քարտուղարի դիվանագիտական աստիճան:
1993 թ. անցել է դիվանագիտական դասընթացներ Մեծ Բրիտանիայի Լիդսի համալսարանում:
1994-1996 թթ. աշխատել է Բելգիայի Թագավորությունում`  ՀՀ դեսպանությունում` որպես երկրորդ քարտուղար:
1996-1998 թթ. աշխատել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում` որպես միջազգային տնտեսական կազմակերպությունների բաժնի վարիչ:
1998-2001 թթ. աշխատել է ԵՄ-ում ՀՀ առաքելությունում` որպես խորհրդական, ապա արտակարգ դեսպանորդ եւ լիազոր նախարար:
2001 թ. շնորհվել է խորհրդականի դիվանագիտական աստիճան:
2002-2007 թթ. աշխատելէ ՀՀ նախագահի աշխատակազմում` որպես արտաքին կապերի վարչության պետ:
2003 թ. շնորհվել է արտակարգ դեսպանորդ եւ լիազոր նախարարի դիվանագիտական աստիճան:
2007 թ. մայիսի 31-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով շնորհվել է ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի դիվանագիտական աստիճան:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
ՀՀ ԱԺ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐԵՎԻԿ ՊԵՏՐՈՍՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1972 թ. դեկտեմբերի 9-ին Լենինականում:
1989 թ. ավարտել է Լենինականի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցը:
1989-1994 թթ. սովորել եւ գերազանցությամբ ավարտել է ԵՊՀ-ի իրավաբանական ֆակուլտետը:
1994-1997 թթ. սովորել է ԵՊՀ ասպիրանտուրայում: 1997 թ. պաշտպանել է «Իրավական պետություն. ընդհանուր բնութագիրը, կազմակերպման սկզբունքները եւ գործունեության ուղղությունները» թեմայով թեկնածուական ատենախոսությունը եւ ստացել իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան: 1994 թվականից առայսօր զբաղվում է դասախոսական աշխատանքով:
2003 թ. Արեւիկ Պետրոսյանին շնորհվել է իրավաբանական գիտությունների դոցենտի գիտական կոչում:
1994-1999 թթ. աշխատել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմում:
1999-2002 թթ. աշխատել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ:
2002 թ. հունվարի 15-ից ՀՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահի տեղակալ` 5 տարի պաշտոնավարման ժամկետով, իսկ 2007 թ. հունվարի 15-ից` 6 տարի ժամկետով:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
ՀՀ ԱԺ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ, ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՆԵՐՔԻՆ ԳՈՐԾԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐԹՈՒՐ ԱՂԱԲԵԿՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1963 թ. նոյեմբերի 24-ին ԼՂ Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղլար գյուղում:
1986 թ. ավարտե է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը` ինժեներ-էլեկտրատեխնիկի մասնագիտությամբ:
1986-1988 թթ. աշխատել է «Հայգյուղ-մեքենայացում» ԳԱԱ-ում` որպես գիտական աշխատող:
1988-1994 թթ. մասնակցել է Արցախի ազատագրական պայքարին, եղել է ԼՂՀ Հադրութի պաշտպանական շրջանի առաջին հրամանատարը, ապա` ԼՂՀ պաշտպանության բանակի շտաբի 4-րդ բաժնի պետը:
1992 թ. եղել է ԼՂՀ ԳԽ առաջին նախագահի խորհրդական:
1992-1996 թթ. եղել է ԼՂՀ պաշտպանության բանակի առաջին ՊՇ հրամանատար:
1997-1999 թթ. եղել է 1-ին ՊՇ հարավ-արեւելյան բրիգադի հրամանատարը:
1999 թ. ԼՂՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԼՂՀ ներքին գործերի նախարար:
1999 թ. ՀՀ վարչապետի որոշմամբ նշանակվել է ՀՀ կառավարության տարածաշրջանային ինտեգրման վարչության պետ:
2000 թ. նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար:
2000 թ. ՀՀ նախագահի հրամանագրով նրան շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:
2003 թ. ՀՀ նախագահի հրամանագրով նրան շնորհվել է գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչում:
2007 թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր ՀՅԴ համամասնական ընտրացուցակով:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ երկրորդ աստիճանի «Մարտական խաչ», ԼՂՀ առաջին աստիճանի «Մարտական խաչ» շքանշաններով, «Խիզախության համար», «Դրաստամատ Կանայան» մեդալներով, «Մարշալ Բաղրամյան-100» հուշամեդալով:
ՀՅԴ անդամ է:
ՀՀ ԱԺ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ, ԱՌՈՂՋԱՊԱՀՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԲՆՈՒԹՅԱՆ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐԱ ԲԱԲԼՈՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1947 թ. մայիսի 5-ին, Երեւանում:
1955-1965 թթ. սովորել է Երեւանի թիվ 76 միջնակարգ դպրոցում:
1965-1971 թթ. սովորել է Երեւանի պետական բժշկական ինստիտուտի մանկաբուժական ֆակուլտետում;
1970 թ. աշխատել է թիվ 8 պոլիկլինիկայում:
1972 թ. աշխատել է Երեւանի թիվ 1 մանկական կլինիկական հիվանդանոցում` որպես մանկական վիրաբույժ եւ ուռոլոգ:
1977 թ. Լենինգրադում պաշտպանել էթեկնածուական թեզ, ընտրվել է ԵՊԲՀ-ի մանկական վիրաբուժության ամբիոնի ասիստենտ:
1982 թ. նշանակվել է Երեւանի թիվ 3 մանկական կլինիկական հիվանդանոցի ուռոլոգիական բաժանմունքի վարիչ:
1987 թ. Լենինգրադի մանկաբուժության ինստիտուտում պաշտպանել է դոկտորական թեզ: Նույն տարում դարձելէ ԵՊԲՀ մանկական վիրաբուժության ամբիոնի դոցենտ, 1989 թվականին` պրոֆեսոր, իսկ 1997-2006 թթ`ամբիոնի վարիչ:
1989 թ. անցել է երիկամի փոխպատվաստման մասնագիտացում Շվեյցարիայում եւ Բելգիայում: 1990 թ. մասնագիտացված ուռոնեֆրոլոգիայի եւ մանկական վիրաբուժության կենտրոն է հիմնադրել:
1991-1997 թթ. եղել է ՀՀ առողջապահության նախարար:
2003 թ. հիմնել է «Արաբկիր» բժշկական համալիր` երեխաների եւ դեռահասների առողջության ինստիտուտ:
2006 թ. ընտրվել է ԵՊԲՀ մանկաբուժության եւ մանկական վիրաբուժության թիվ 1 ամբիոնի վարիչ:
2003-2005 թթ. եղել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի ռեգիոնալ կոմիտեի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
Հայաստանի մանկական վիրաբույժների ասոցիացիայի նախագահն է,Եվրոպայի մանկական ուրոլոգների ընկերության, Եվրամիության մանկական վիրաբույժների ասոցիացիայի, Շվեյցարիայի նեֆրոլոգների ասոցիացիայի անդամ:
Հեղինակ է 3 գյուտերի, 4 մենագրության, 160-ից ավելի գիտական հոդվածների:
2000 թ. ԵՊԲՀ 70-ամյակի կապակցությամբ պարգեւատրվել է «Ոսկե մեդալով» եւ պատվավոր հավաստագրով, 2005 թ.` ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության կողմից` կրթության եւ գիտության ոլորտում ներդրված ավանդի եւ ԵրՊԲՀ 75-ամյակի կապակցությամբ: 2005 թ. պարգեւատրվել է Երեւանի քաղաքապետարանի պատվոգրով: 2005 թ. ՀՀ Աժ նախագահի կողմից պարգեւատրվել է «ՀՀ ԱԺ շնորհակալագրով»: Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների եւ մասնագիտական համագործակցության զարգացման համար` 2005 թ. Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակի կողմից պարգեւատրվել է «Officier de I'Ordre National Du Merite» մեդալով: 2007 թ.` ՀՀ նախագահի հրամանագրով պարգեւատրվել է «Մխիթար Հերացի» մեդալով: 2007 թ. պարգեւատրվել է «Համագործակցության ամրապնդման համար» ՀՀոստիկանության մեդալով:
2007 թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է Աժ պատգամավոր ՀՀԿ համամասնական ընտրացուցակով:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է Աժ առողջապահության, սոցիալական եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Ամուսնացած է, ունի 2 զավակ, 2 թոռ:
ՀՀ ԱԺ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՎԱՐԴԱՆ ԱՅՎԱԶՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1961 թ. նոյեմբերի 7-ին, Վրաստանի Հանրապետության Բորժոմիի շրջանի Տաբացղուրի գյուղում:
1978-1983 թթ. ուսանել է Երեւանի անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտում:
1983 թ. աշխատել է Յարոսլավլի կաթի գործարանում` որպես ապարատավար:
1983-1985 թթ.`ծառայել է խորհրդային բանակում:
1985-1990 թթ.` աշխատել է Հրազդանի կաթի գործարանում` նախ որպես բանվոր, ապա` վարպետ, արտադրամասի պետ, գլխավոր ինժեներ:
1990-1991 թթ. եղել է «Քարանձավ» կոոպերատիվի նախագահ:
1991-1995 թթ. եղել է Չարենցավանի հացի գործարանի տնօրեն:
1995-1996 թթ. եղել է Չարենցավանի քաղաքային խորհրդի նախագահ:
1996-1999 թթ. եղել է Չարենցավանի քաղաքապետ:
1995-2001 թթ. եղել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2001-2007 թթ. եղել է ՀՀ բնապահպանության նախարար:
2007 թ. մայիսի 12-ին ՀՀԿ համամասնական ցուցակով ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2004 թ. պարգաեւտրվել է «Համագործակցության ամրապնդման համար» ոստիկանության մեդալով, 2006 թ.` «Անանիա Շիրակացի» մեդալով:
ՀՀԿ անդամ է:
ՀՀ ԱԺ ՊԵՏԱԿԱՆ-ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԴԱՎԻԹ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1963 թ. մարտի 5-ին, Երեւանում:
1975-1980 թթ. սովորել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի հաշվողական տեխնիկայի ֆակուլտետում:
1980-1983 թթ. եղել է ասպիրանտ ՀՍՍՀ ԳԱ հաշվողական կենտրոնում:
1982-1988 թթ. ուսանել է Ռոստովի Մ.Սուսլովի անվան պետական համալսարանի իրավաբանության ֆակուլտետում:
1988-1992 թթ. ուսանել է Երեւանի Խ.Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի հոգեբանության ֆակուլտետում:
Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 1981 թվականից` Երեւանի էլեկտրաապարատների գործարանի ինժեներ, ՀՍՍՀ ԳԱ հաշվողական կենտրոնի կրտսեր գիտաշխատող, Երեւանի թիվ 183 դպրոցի փոխտնօրեն, Երեւանի թիվ 198 հեղինակային դպրոցի տնօրեն:
1995-1998 թթ. եղել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1997 թ.` Երեւանի քաղաքապետի գլխավոր խորհրդական:
1997-1998 թթ. եղել է ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ:
1998-2007 թթ. եղել է ՀՀ արդարադատություն նախարար:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Պարգեւատրվել է «Համագործակցության ամրապնդման համար», «Իրավակարգի ամրապնդման համար», «Մխիթար Գոշ» մեդալներով:
Տեխնիկական գիտությունների թեկնածու է, երկու մենագրությունների եւ քսանից ավելի գիտական հոդվածների հեղինակ:
ՀՀ ԱԺ ՖԻՆԱՆՍԱՎԱՐԿԱՅԻՆ ԵՎ ԲՅՈՒՋԵՏԱՅԻՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԳԱԳԻԿ ՄԻՆԱՍՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1950 թ. ապրիլի 5-ին, Երեւանում:
2007 թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր ՀՀԿ համամասնական ընտրացուցակով:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:

Biography of Armen Roustamyan, Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations
He graduated from the P. Loumoumba Moscow University of Nations' Friendship in 1983. He is a physicist.
In 1983-1984 he served in the Soviet Army. In 1984-1991 he was a scientific associate at Yerevan State University. In 1991-1993 he worked as a chief specialist in an Armenian-French joint venture. In 1993-1994 he worked as a scientific associate in Orsay Institute of Theoretical and Applied Optics.
In 1999-2003 he was a deputy of the NA (from the proportional list of the Armenian Revolutionary Federation) and he was Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations and a member of the Armenian Revolutionary Federation faction.
On May 25, 2003 he was elected to the NA from the proportional list of the Armenian Revolutionary Federation. He was Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations. He was a member of the Armenian Revolutionary Federation faction. He is a representative of the Armenian Revolutionary Federation Supreme Body in Armenia.
On June 7, 2007 he was elected Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations.
He is divorced and has one child.
Biography of Hranush Hakobyan, Chairwoman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth of the National Assembly of the Republic of Armenia
She was born in Gavar.
In 1975 she graduated from the Department of Applied Mathematics of Yerevan State University and in 1994 from the Law Department, she graduated from the Academy of Social Sciences under the USSR Central Committee too.
In 1975-1983 she worked as a professor at Yerevan State University.
In 1978-1983 she was the deputy secretary and later the secretary of Yerevan State University LCYU.
In 1983-1985 she was the secretary of the LCYU Central Committee.
In 1985-1990 she was the first secretary and member of All-union LCYU Central Committee Bureau (Moscow).
In 1990-1995 she was elected as a deputy of the Supreme Council and as Deputy Chairperson of NA Standing Committee on Social, Health Care and Environmental Protection Affairs.
In 1995-1996 she was elected as a deputy of the National Assembly by the majoritarian electoral system and Chairperson of the NA Standing Committee on Social Affairs and Health Care.
In 1996-1998 she was RA Minister of Social Security.
In 1999-2003 she was elected as a deputy of the National Assembly by the majoritarian electoral system, member of NA Standing Committee on Foreign Relations. She was also the secretary of the People’s Deputy group.
On May 25, 2003 she was elected as a deputy of the NA (electoral district # 32). She was the Chairperson of NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth, member of RPA Faction. In 1995-1997 she was elected as a Deputy Chair of the CIS IPA Committee, from 1996 till now she is a member of the Inter-Parliamentary Union (IPU), in 2003-2007 she was the Head of the NA delegation to the Inter-Parliamentary Union, a member of the Coordination Committee for Women's Parliamentarians, Deputy Chairman of the EU-Armenia Cooperation Committee.
She is a member of the board of Yerevan State University, Yerevan Medical University and Gavar State University. She is a member of the board of a number of foundations and non-governmental organizations.She is the President of the Armenian Women's International Association. Together with the American Armenian benefactor Rita Palian, she has established the Armenian-American Health Center.
She is a doctor of law. She teaches at Gavar State University and at the Academy of State Management of the Republic of Armenia.
She is the author of 4 books and more than 40 scientific articles.
On May 12, 2007 she was elected as a deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia from the proportional election list of the Republican Party of Armenia. She is non-partisan.
On June 7, 2007 she was elected as Chairwoman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport.
Biography of Avet Adonts, Chairman of the NA Standing Committee on European Integration
In 1980 he finished the Yerevan A. Chekhov School # 55.
On May 31 of 2007 he was granted a diplomatic title of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary by the decree of the President of the Republic of Armenia.
On May 12 of 2007 he was elected as a deputy of the National Assembly from the proportional electoral list of the Bargavach Hayastan/Prosperous Armenia Party.
On June 7 of 2007 he was elected as Chairman of the NA Standing Committee on European Integration.
Biography of Arevik Petrosyan, Chairwoman of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs
In 1989 she finished the Leninakan school # 1.
In 1994 – 1997 she attended a post-graduate course at the Yerevan State University. In 1997 she defended her thesis “Legal State: General Description, Principles of Organizing and Directions of Activity” and received a title of candidate of Legal Sciences. From 1994 till now she teaches.
On May 12, 2007 she was elected as a deputy of the National Assembly from the proportional list of the Bargavach Hayastan/Prosperous Armenia party.
On June 7, 2007 she was elected as Chairwoman of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs.
Biography of Artur Aghabekyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs
He was born on November 24, 1963 in the village Mets Taghlar of Hadrut region of Nagorno Karabakh.
In 1986 he graduated from the Polytechnic Institute of Yerevan. He is an engineer electric-technician.
In 1986-1988 he worked as a scientific associate in scientific production union Armvillage-Mechanization.
In 1988-1994 he participated in the liberation struggle of Artsakh, was the first commander of the defense region of Hadrut in NKR, then the head of the 4th division of the headquarters of NKR defense army.
In 1992 he was the Councilor of the first President of the Supreme Council of NKR.
In 1992-1996 he was the commander of the first defense region of defense army of NKR.
In 1997-1999 he was the commander of the first southeastern subdivision.
In 1999 he was appointed Minister of Internal Affairs of NKR by a decree of the President of NKR.
In 1999 he was appointed as Head of Department of Regional Integration of RA Government.
In 2000 he was appointed Deputy Minister of Defense of RA.
In 2000 he was granted a military title of general-mayor by a decree of the President of the Republic of Armenia.
In 2003 he was granted a military title of general-lieutenant by a decree of the President of the Republic of Armenia.
On May 12, 2007 he was elected as a deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia from the proportional list of ARF.
On June 7, 2007 he was elected as Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs.
Awarded the orders Combat Cross Second Degree RA, Combat Cross Second Degree NKR,  medals For Courage, Drastamat Kanayan, souvenir medal Marshal Baghramyan - 100.
Biography of Ara Babloyan, Chairman of the NA Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environmental Protection
He was born on May 5, 1947 in Yerevan.
In 1955-1965 he studied at Yerevan school #76.
In 1965-1971 he studied in the department of pediatrics of Yerevan State Medical University.
In 1970 he worked in polyclinic # 8.
In 1972 he worked in children’s clinical hospital # 1, as children’s surgeon and urologist.
In 1977 he defended a thesis of candidate of sciences in Leningrad, he has been elected as assistant of the chair of Children’s Surgery of Yerevan State Medical University.
In 1982 he was appointed as head of Department of Urology of Yerevan Children’s Clinical hospital # 3.
In 1987 he supported the doctor's thesis in Leningrad Institute of Pediatrics. In the same year he became docent of the chair of Children’s Surgery of YSMU. In 1989 he received the title of professor, in 1997 - 2006 he headed the chair.
In 1989 he passed specialization in Switzerland and Belgium on kidney transplantation. In 1990 he opened the new specialized center of uronephrology and children's surgery.
In 1991-1997 he was Minister of Health Care of the Republic Armenia.
In 2003 he founded the Arabkir Institute of Children and Teenagers’ Health Medical Complex.
In 2006 he was the head of the 1st chair of Pediatrics and Children’s Surgery of YSMU.
In 2003-2005 he was a member of the Standing Commission of WHO European Regional Committee.
He is the Chairman of the Armenian Association of Children's Surgeons, member of European Society of Children's Urologists, EU Association of Children's Surgeons, Association of Switzerland Nephrologists.
He is an author of 3 scientific inventions, 4 monographs and over 160 published scientific works.
In 2000 he was awarded gold medal and honorable letter of YSMU on the occasion of its 70th anniversary. In 2005 he was awarded for his contribution in the field of science and education by the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia on the occasion of the 75th anniversary of YSMU. In 2005 he was awarded Yerevan mayoralty letter for diligent work and granting of specialized service in the sphere of public health. In 2005 he was awarded Thankful letter of the National Assembly of RA by the President of the National Assembly of the Republic of Armenia. In 2005 he was awarded Officier de l'Ordre National Du Merite medal for the development of professional cooperation and Armenian-French relations by the French President J. Chirac. In 2007 he was awarded Mkhitar Heratsi medal by the President of the Republic of Armenia. In the same year he was awarded a medal of the Police of RA For Consolidation of Cooperation.
On May 12, 2007 he was elected as a deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia from the proportional list of the Republican Party of Armenia.
On June 7, 2007 he was elected as Chairman of NA Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environmental Protection.
Ara Babloyan is married, has two children and two grandchildren.
Biography of Vardan Azvazyan, Chairman of the NA Standing Committee on Economic Affairs
He was born on November 7, 1961, in Tabatsghuri village of Borzhomi region of the Republic of Georgia.
In 1978-1983 he studied in the Cattle Breeding and Veterinary Institute of Yerevan.
In 1983 he worked in the milk factory of Yaroslavl as machine operator.
In 1985-1990 he worked in the milk factory of Hrazdan as worker, then as master, head of production unit and chief engineer.
In 1990-1991 he was the chairman of Karansdzav/Cave cooperative.
In 1990-1995 he was the director of Charentsavan Bakery.
In 1995-1996 he was Chairman of City Council of Charentsavan.
In 1996-1999 he was Mayor of Charentsavan.
In 1995-2001 he was deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia.
From 2001-2007 he was the Minister of Environmental Protection of the Republic of Armenia.
On June 7, 2007 he was elected as Chairman of NA Standing Committee on Economic Affairs.
In 2004 he was awarded a medal of Police of RA For Consolidation of Cooperation and in 2006 -  Anania Shirakatsi medal.
Biography of Davit Harutyunyan, Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs
He was born on March 5, 1963, Yerevan
In 1975-1980 he graduated from Yerevan Polytechnic Institute of the faculty of the computing technique.
In 1980-1983 he was Post-Graduate Fellow at the Computing Center of the Armenian SSR Academy of Sciences.
In 1982-1988 he studied at the Law faculty of Rostov M. Suslov State University
In 1988-1992 he studied at the Pshycology faculty of Yerevan Kh. Abovian State Pedagogic Institute.
He began his work experience from 1981: Engineer at the Electronic Apparatus Plant of Yerevan, Junior Research Associate at the Computing Center of the Armenian SSR Academy of Sciences, Deputy Director of School No 183 in Yerevan, Director of Yerevan School number 198.
In 1995-1998 he was a deputy of the RA National Assembly, member of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
In 1997 he was a Chief Adviser to the Mayor of Yerevan.
In 1997-1998 he served First Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia.
In 1998 – 2007 he served as Minister of Justice of the Republic of Armenia
On May 12, 2007 he was elected as a deputy of the National Assembly from RPA proportional list.
On June 7, 2007 he was elected Chairman of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
He was awarded medals For Strengthening Cooperation, For Strengthening the Legal System and Mkhitar Gosh.
He is candidate of technical sciences, and an author of two monographs and more than 20 scientific articles.
He is a member of the Republican Party of Armenia
Biography of Gagik Minasyan, Chairman of the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary Affairs of the National Assembly of the Republic of Armenia
He graduated from the Yerevan Polytechnic Institute in 1972. He is an EPM engineer
In 1997-1999 he was a deputy in the National Assembly (from the proportional list of the Republic bloc). He was a member of the Republic faction and later Yerkrapah Deputy Group.
In 1999-2003 he was in the National Assembly (from the proportional list of the Unity Alliance). He was first a member and later Chairman of the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs. He was also a member of the Unity Faction.
On May 25, 2003 he was re-elected to the NA from the proportional list of the Republican Party of Armenia and he is the Chairman of the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs. He is also a member of both the Republican Party of Armenia faction and the political board.
On May 12, 2007 he was elected NA deputy from the proportional list of the Republican Party of Armenia.