ՀՀ ԱԺ ԱՐՏԱՔԻՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԵՆ ՌՈՒՍՏԱՄՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
1983-1984թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1984-1991 թթ. եղել է ԵՊՀ գիտաշխատող, 1991-1993 թթ.՝ հայ-ֆրանսիական համատեղ ձեռնարկության գլխավոր մասնագետ, 1993-1994 թթ.՝ Ֆրանսիայի Օրսե քաղաքի Տեսական եւ կիրառական օպտիկայի ինստիտուտի գիտական աշխատող:
1999-2003 թթ.` ԱԺ պատգամավոր (ՀՅԴ համամասնական ընտրացուցակով):
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: ՀՅԴ խմբակցության անդամ:
2003թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՅԴ համամասնական ընտրացուցակով: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ: ՀՅԴ խմբակցության անդամ: ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ:
2007 թ. մայիսի 12-ին ՀՅԴ համամասնական ցուցակով ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Ամուսնալուծված է, ունի մեկ երեխա:
ՀՀ ԱԺ ԳԻՏՈՒԹՅԱՆ, ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ, ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ, ԵՐԻՏԱՍԱՐԴՈՒԹՅԱՆեւ ՍՊՈՐՏԻ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՀՐԱՆՈՒՇ ՀԱԿՈԲՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է Գավառում:
1975 թ.  ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի կիրառական մաթեմաթիկայի, 1994 թ.` իրավաբանական ֆակուլտետները, նաեւ` Մոսկվայի  ԽՄԿԿ Կենտկոմին կից հասարակական գիտությունների ակադեմիան:
1975-1983 թթ. ԵՊՀ-ում աշխատել է որպես դասախոս:
1978-1983 թթ. եղել է ԵՊՀ ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղարի տեղակալ, ապա` քարտուղար:
1983-1985թթ. եղել է ՀԼԿԵՄ կենտկոմի քարտուղար:
1985-1990 թթ.` առաջին քարտուղար, ՀամԼԿԵՄ Կենտկոմի բյուրոյի անդամ /Մոսկվա/:
1986-1990 թթ. եղել է ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր, ԳԽ նախագահության անդամ:
1990-1995 թթ. ընտրվել է Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
1995-1996 թթ. մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվել է ԱԺ անդամ, ԱԺ սոցիալական եւ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
1996-1998թթ.նշանակվել է ՀՀ սոցիալական ապահովության նախարար:
1999-2003թթ.մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, եղել է «Ժողովրդական պատգամավոր» պատգամավորական խմբի քարտուղար:
2003 թ. մայիսի 25-ին ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր թիվ 32 ընտրատարածքից,եղել է Աժ գիտության, կրթության, մշակույթիեւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ: 1995-1997թթ. ընտրվել է ԱՊՀ ՄԽՎ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ, 1996 թ. մինչ այսօր Միջխորհրդարանական միության անդամ է, 2003-2007 թթ.` Միջխորհրդարանական միությունում` ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ՄՄ-ի կին խորհրդարանականների համակարգող կոմիտեի անդամ,1996թ.-ից Եվրամիություն-Հայաստան հանձնաժողովի փոխնախագահ:
Երեւանի պետական համալսարանի, Երեւանի բժշկական համալսարանի, Գավառի պետական համալսարանի խորհուրդների անդամ է: Մի շարք հիմնադրամներիեւ հասարակական կազմակերպությունների ղեկավար խորհուրդների անդամ է: Հայ կանանց միջազգային միավորման նախագահն է, ամերիկահայ բարերար Ռիտա Պալյանի հետ հիմնադրել է «Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնը»:
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր է: Դասախոսում է Գավառի պետական համալսարանում եւ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում:
4 գրքի եւ 40-ից ավելի գիտական հոդվածների հեղինակ է:
Պարգեւատրվել է «Ժողովուրդների բարեկամության» շքանշանով , բազմաթիվ պատվոգրերով, շնորհակալագրերով, մեդալներով:
2007 թ.մայիսի12-ին ընտրվել է ՀՀ Աժ պատգամավոր`ՀՀԿ համամասնական ընտրացուցակով, անկուսակցական է:
2007թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ Աժ գիտության, կրթության, մշակույթի , երիտասարդությանեւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
ՀՀ ԱԺ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԻՆՏԵԳՐՄԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՎԵՏ ԱԴՈՆՑԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1963 թ. դեկտեմբերի 27-ին, Կիեւում:
1980 թ. ավարտել է Երեւանի Ա. Չեխովի անվան թիվ 55 դպրոցը:
1985 թ. ավարտել է ԵՊՀ տնտեսագիտական կիբեռնետիկայի ֆակուլտետը:
1985 թ. աշխատել է ՀԽՍՀ Պետպլանին կից տնտեսագիտության եւ պլանավորման գիտահետազոտական ինստիտուտում`  որպես տնտեսագետ:
1985-1986 թթ. ծառայել է ԽՍՀՄ զինված ուժերում:
1987-1991 թթ. աշխատել է ՀԽՍՀ Պետպլանին կից տնտեսագիտության եւ պլանավորման գիտահետազոտական ինստիտուտում` որպես կրտսեր գիտաշխատող, ապա գիտական խմբի ղեկավար:
1991 թ. աշխատել է ՀՀ արտաքին տնտեսական կապերի նախարարությունում` որպես գլխավոր մասնագետ, ապա նախարարի օգնական:
1991 թ. անցել է բանկային գործի դասընթացներ Ժնեւի UBS բանկում:
1992-1994 թթ. աշխատել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների բաժնում` որպես երկրորդ քարտուղար:
1993 թ. նրան շնորհվել է երկրորդ քարտուղարի դիվանագիտական աստիճան:
1993 թ. անցել է դիվանագիտական դասընթացներ Մեծ Բրիտանիայի Լիդսի համալսարանում:
1994-1996 թթ. աշխատել է Բելգիայի Թագավորությունում`  ՀՀ դեսպանությունում` որպես երկրորդ քարտուղար:
1996-1998 թթ. աշխատել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում` որպես միջազգային տնտեսական կազմակերպությունների բաժնի վարիչ:
1998-2001 թթ. աշխատել է ԵՄ-ում ՀՀ առաքելությունում` որպես խորհրդական, ապա արտակարգ դեսպանորդ եւ լիազոր նախարար:
2001 թ. շնորհվել է խորհրդականի դիվանագիտական աստիճան:
2002-2007 թթ. աշխատելէ ՀՀ նախագահի աշխատակազմում` որպես արտաքին կապերի վարչության պետ:
2003 թ. շնորհվել է արտակարգ դեսպանորդ եւ լիազոր նախարարի դիվանագիտական աստիճան:
2007 թ. մայիսի 31-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով շնորհվել է ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի դիվանագիտական աստիճան:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
ՀՀ ԱԺ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐԵՎԻԿ ՊԵՏՐՈՍՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1972 թ. դեկտեմբերի 9-ին Լենինականում:
1989 թ. ավարտել է Լենինականի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցը:
1989-1994 թթ. սովորել եւ գերազանցությամբ ավարտել է ԵՊՀ-ի իրավաբանական ֆակուլտետը:
1994-1997 թթ. սովորել է ԵՊՀ ասպիրանտուրայում: 1997 թ. պաշտպանել է «Իրավական պետություն. ընդհանուր բնութագիրը, կազմակերպման սկզբունքները եւ գործունեության ուղղությունները» թեմայով թեկնածուական ատենախոսությունը եւ ստացել իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան: 1994 թվականից առայսօր զբաղվում է դասախոսական աշխատանքով:
2003 թ. Արեւիկ Պետրոսյանին շնորհվել է իրավաբանական գիտությունների դոցենտի գիտական կոչում:
1994-1999 թթ. աշխատել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմում:
1999-2002 թթ. աշխատել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ:
2002 թ. հունվարի 15-ից ՀՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահի տեղակալ` 5 տարի պաշտոնավարման ժամկետով, իսկ 2007 թ. հունվարի 15-ից` 6 տարի ժամկետով:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
ՀՀ ԱԺ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ, ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՆԵՐՔԻՆ ԳՈՐԾԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐԹՈՒՐ ԱՂԱԲԵԿՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1963 թ. նոյեմբերի 24-ին ԼՂ Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղլար գյուղում:
1986 թ. ավարտե է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը` ինժեներ-էլեկտրատեխնիկի մասնագիտությամբ:
1986-1988 թթ. աշխատել է «Հայգյուղ-մեքենայացում» ԳԱԱ-ում` որպես գիտական աշխատող:
1988-1994 թթ. մասնակցել է Արցախի ազատագրական պայքարին, եղել է ԼՂՀ Հադրութի պաշտպանական շրջանի առաջին հրամանատարը, ապա` ԼՂՀ պաշտպանության բանակի շտաբի 4-րդ բաժնի պետը:
1992 թ. եղել է ԼՂՀ ԳԽ առաջին նախագահի խորհրդական:
1992-1996 թթ. եղել է ԼՂՀ պաշտպանության բանակի առաջին ՊՇ հրամանատար:
1997-1999 թթ. եղել է 1-ին ՊՇ հարավ-արեւելյան բրիգադի հրամանատարը:
1999 թ. ԼՂՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԼՂՀ ներքին գործերի նախարար:
1999 թ. ՀՀ վարչապետի որոշմամբ նշանակվել է ՀՀ կառավարության տարածաշրջանային ինտեգրման վարչության պետ:
2000 թ. նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար:
2000 թ. ՀՀ նախագահի հրամանագրով նրան շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:
2003 թ. ՀՀ նախագահի հրամանագրով նրան շնորհվել է գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչում:
2007 թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր ՀՅԴ համամասնական ընտրացուցակով:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ երկրորդ աստիճանի «Մարտական խաչ», ԼՂՀ առաջին աստիճանի «Մարտական խաչ» շքանշաններով, «Խիզախության համար», «Դրաստամատ Կանայան» մեդալներով, «Մարշալ Բաղրամյան-100» հուշամեդալով:
ՀՅԴ անդամ է:
ՀՀ ԱԺ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ, ԱՌՈՂՋԱՊԱՀՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԲՆՈՒԹՅԱՆ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐԱ ԲԱԲԼՈՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1947 թ. մայիսի 5-ին, Երեւանում:
1955-1965 թթ. սովորել է Երեւանի թիվ 76 միջնակարգ դպրոցում:
1965-1971 թթ. սովորել է Երեւանի պետական բժշկական ինստիտուտի մանկաբուժական ֆակուլտետում;
1970 թ. աշխատել է թիվ 8 պոլիկլինիկայում:
1972 թ. աշխատել է Երեւանի թիվ 1 մանկական կլինիկական հիվանդանոցում` որպես մանկական վիրաբույժ եւ ուռոլոգ:
1977 թ. Լենինգրադում պաշտպանել էթեկնածուական թեզ, ընտրվել է ԵՊԲՀ-ի մանկական վիրաբուժության ամբիոնի ասիստենտ:
1982 թ. նշանակվել է Երեւանի թիվ 3 մանկական կլինիկական հիվանդանոցի ուռոլոգիական բաժանմունքի վարիչ:
1987 թ. Լենինգրադի մանկաբուժության ինստիտուտում պաշտպանել է դոկտորական թեզ: Նույն տարում դարձելէ ԵՊԲՀ մանկական վիրաբուժության ամբիոնի դոցենտ, 1989 թվականին` պրոֆեսոր, իսկ 1997-2006 թթ`ամբիոնի վարիչ:
1989 թ. անցել է երիկամի փոխպատվաստման մասնագիտացում Շվեյցարիայում եւ Բելգիայում: 1990 թ. մասնագիտացված ուռոնեֆրոլոգիայի եւ մանկական վիրաբուժության կենտրոն է հիմնադրել:
1991-1997 թթ. եղել է ՀՀ առողջապահության նախարար:
2003 թ. հիմնել է «Արաբկիր» բժշկական համալիր` երեխաների եւ դեռահասների առողջության ինստիտուտ:
2006 թ. ընտրվել է ԵՊԲՀ մանկաբուժության եւ մանկական վիրաբուժության թիվ 1 ամբիոնի վարիչ:
2003-2005 թթ. եղել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի ռեգիոնալ կոմիտեի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
Հայաստանի մանկական վիրաբույժների ասոցիացիայի նախագահն է,Եվրոպայի մանկական ուրոլոգների ընկերության, Եվրամիության մանկական վիրաբույժների ասոցիացիայի, Շվեյցարիայի նեֆրոլոգների ասոցիացիայի անդամ:
Հեղինակ է 3 գյուտերի, 4 մենագրության, 160-ից ավելի գիտական հոդվածների:
2000 թ. ԵՊԲՀ 70-ամյակի կապակցությամբ պարգեւատրվել է «Ոսկե մեդալով» եւ պատվավոր հավաստագրով, 2005 թ.` ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության կողմից` կրթության եւ գիտության ոլորտում ներդրված ավանդի եւ ԵրՊԲՀ 75-ամյակի կապակցությամբ: 2005 թ. պարգեւատրվել է Երեւանի քաղաքապետարանի պատվոգրով: 2005 թ. ՀՀ Աժ նախագահի կողմից պարգեւատրվել է «ՀՀ ԱԺ շնորհակալագրով»: Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների եւ մասնագիտական համագործակցության զարգացման համար` 2005 թ. Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակի կողմից պարգեւատրվել է «Officier de I'Ordre National Du Merite» մեդալով: 2007 թ.` ՀՀ նախագահի հրամանագրով պարգեւատրվել է «Մխիթար Հերացի» մեդալով: 2007 թ. պարգեւատրվել է «Համագործակցության ամրապնդման համար» ՀՀոստիկանության մեդալով:
2007 թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է Աժ պատգամավոր ՀՀԿ համամասնական ընտրացուցակով:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է Աժ առողջապահության, սոցիալական եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Ամուսնացած է, ունի 2 զավակ, 2 թոռ:
ՀՀ ԱԺ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՎԱՐԴԱՆ ԱՅՎԱԶՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1961 թ. նոյեմբերի 7-ին, Վրաստանի Հանրապետության Բորժոմիի շրջանի Տաբացղուրի գյուղում:
1978-1983 թթ. ուսանել է Երեւանի անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտում:
1983 թ. աշխատել է Յարոսլավլի կաթի գործարանում` որպես ապարատավար:
1983-1985 թթ.`ծառայել է խորհրդային բանակում:
1985-1990 թթ.` աշխատել է Հրազդանի կաթի գործարանում` նախ որպես բանվոր, ապա` վարպետ, արտադրամասի պետ, գլխավոր ինժեներ:
1990-1991 թթ. եղել է «Քարանձավ» կոոպերատիվի նախագահ:
1991-1995 թթ. եղել է Չարենցավանի հացի գործարանի տնօրեն:
1995-1996 թթ. եղել է Չարենցավանի քաղաքային խորհրդի նախագահ:
1996-1999 թթ. եղել է Չարենցավանի քաղաքապետ:
1995-2001 թթ. եղել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2001-2007 թթ. եղել է ՀՀ բնապահպանության նախարար:
2007 թ. մայիսի 12-ին ՀՀԿ համամասնական ցուցակով ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2004 թ. պարգաեւտրվել է «Համագործակցության ամրապնդման համար» ոստիկանության մեդալով, 2006 թ.` «Անանիա Շիրակացի» մեդալով:
ՀՀԿ անդամ է:
ՀՀ ԱԺ ՊԵՏԱԿԱՆ-ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԴԱՎԻԹ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1963 թ. մարտի 5-ին, Երեւանում:
1975-1980 թթ. սովորել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի հաշվողական տեխնիկայի ֆակուլտետում:
1980-1983 թթ. եղել է ասպիրանտ ՀՍՍՀ ԳԱ հաշվողական կենտրոնում:
1982-1988 թթ. ուսանել է Ռոստովի Մ.Սուսլովի անվան պետական համալսարանի իրավաբանության ֆակուլտետում:
1988-1992 թթ. ուսանել է Երեւանի Խ.Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի հոգեբանության ֆակուլտետում:
Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 1981 թվականից` Երեւանի էլեկտրաապարատների գործարանի ինժեներ, ՀՍՍՀ ԳԱ հաշվողական կենտրոնի կրտսեր գիտաշխատող, Երեւանի թիվ 183 դպրոցի փոխտնօրեն, Երեւանի թիվ 198 հեղինակային դպրոցի տնօրեն:
1995-1998 թթ. եղել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1997 թ.` Երեւանի քաղաքապետի գլխավոր խորհրդական:
1997-1998 թթ. եղել է ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ:
1998-2007 թթ. եղել է ՀՀ արդարադատություն նախարար:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Պարգեւատրվել է «Համագործակցության ամրապնդման համար», «Իրավակարգի ամրապնդման համար», «Մխիթար Գոշ» մեդալներով:
Տեխնիկական գիտությունների թեկնածու է, երկու մենագրությունների եւ քսանից ավելի գիտական հոդվածների հեղինակ:
ՀՀ ԱԺ ՖԻՆԱՆՍԱՎԱՐԿԱՅԻՆ ԵՎ ԲՅՈՒՋԵՏԱՅԻՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԳԱԳԻԿ ՄԻՆԱՍՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ծնվել է 1950 թ. ապրիլի 5-ին, Երեւանում:
2007 թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր ՀՀԿ համամասնական ընտրացուցակով:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:

Биография председателя Постоянной комиссии НС РА по внешним сношениям Армена Рустамяна
В 1984-1991 гг. являлся научным сотрудником Ереванского государственного университета, в 1991-1993 гг. - главным специалистом армяно-французского СП, в 1993-1994 гг. - научным сотрудником Института теоретической и прикладной оптики г. Орсе (Франция).
В 1999-2003 гг. - депутат НС по пропорциональному избирательному списку АРФД. Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по внешним отношениям. Член фракции АРФД.
25 мая 2003 г. избран депутатом НС по пропорциональному избирательному списку АРФД. Председатель Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Член фракции АРФД. Представитель Верховного органа АРФД Армении.
12 мая 2007 года избран депутатаом НС по пропорциональному избирательному списку АРФД.
7 июня 2007 года избран председателем Постоянной комиссии НС РА по внешним сношениям.
Биография председателя Постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Грануш Акопян
Родилась в Гаваре.
В 1975 г. окончила Факультет прикладной математики, в 1994 г. – Юридический факультет Ереванского государственного университета, а также Академию общественных наук при ЦК КПСС в Москве.
В 1975-1983 гг. работала преподавателем в ЕГУ.
В 1978-1983 гг. - заместитель секретаря, затем секретарь комитета ЛКСМ ЕГУ.
В 1983-1985 гг. - секретарь, с 1985 по 1990 гг. - первый секретарь ЦК ЛКСМА, член Бюро ЦК ВЛКСМ /Москва/.
В 1986-1990 гг. являлась депутатом Верховного Совета АрмССР, членом Президиума ВС.
В 1990-1995 гг. - депутат Верховного Совета, заместитель председателя Постоянной комиссии по социальным вопросам, по вопросам здравоохранения и охраны природы НС.
В 1995-1996 гг. – избрана депутатом НС по мажоритарной избирательной системе, председателем Постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению.
В 199 6-199 8 гг. Министр социального обеспечения РА.
В 1999-2003 гг. избрана депутатом НС по мажоритарной избирательной системе, членом Постоянной комиссии НС по внешним отношениям, секретарем депутатской группы ,,Народный депутат”.
25 мая 2003 г. избрана депутатом НС по избирательному округу N32, председателем Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи НС, член фракции РПА. В 1995-1997 гг. избрана заместителем председателя Комиссии по социальным вопросам МПА СНГ, с 1996 года по настоящее время является членом Межпарламентского союза, с 2003 по 2007 гг. – руководтель делегации НС в Межпарламентском союзе, член Координационного комитета женщин-парламентариев МС, с 1996 года - заместитель председателя Комиссии Евросоюз-Армения.
Является членом советов Ереванского Государственного Университета, Ереванского Медицинского Университета, Гаварского Государственного Университета. Член совета попечителей ряда фондов и общественных организаций. Председатель международного объединения армянских женщин, совместно с американской благотворительницей армянского происхождения Ритой Палян основала ,,Армяно-американский центр здоровья”.
Доктор юридических наук. Преподает в Гаварском Государственном Университете и Академии Государственного управления РА. Автор четырех книг и более сорока научных статей.
Награждена орденом ,,Дружбы народов”, многочисленными почетными и благодарственными грамотами, медалями.
12 мая 2007 г. избрана депутатом НС РА по пропорциональному избирательному списку РПА, беспартийная.
7 июня избрана председателем Постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта.
Биография председателя Постоянной комиссии НС РА по вопросам европейской интеграции Авета Адонца
Родился 27 декабря 1963 года в Киеве.
В 1980 г. окончил школу N 55 им. А. Чехова г. Еревана.
В 1985 г. окончил Факультет экономической кибернетики ЕГУ.
В 1985 г. работал в Научно-исследовательском институте экономики и планирования при Госплане АрмССР в качестве экономиста.
В 1985-1986 гг. служил в Вооруженных Силах СССР.
В 1987-1991 гг. работал в Научно-исследовательском институте экономики и планирования при Госплане АрмССР в качестве младшего научного сотрудника, затем руководителя научной группы.
В 1991 г. работал в Министерстве внешних торговых связей РА в качестве главного специалиста, а затем помощника министра.
В 1991 г. прошел курсы по банковскому делу в банке UBS Женевы.
В 1992-1994 гг. работал в отделе двусторонних экономических отношений Министрества иностранных дел РА в качестве второго секретаря.
В 1993 г. - присвоен дипломатический ранг второго секретаря.
В 1993 г. прошел дипломатические курсы в Университете Лидса Великобритании.
В 1994-1996 гг. работал в Посольстве РА Королевства Бельгии в качестве второго секретаря.
В 1996-1998 гг. работал начальником Отдела международных экономических организаций Министерства иностранных дел РА.
В 1996 году присвоен дипломатический ранг первого секретаря.
В 1998-2001 гг. работал в миссии РА в Евросоюзе в качестве советника, затем Чрезвычайного посланника и Полномочного министра.
В2001 г. присвоен дипломатический ранг советника.
В 2002-2007 гг. работал в качестве начальника Управления внешних связей Аппарата Президента РА.
В 2003 г. присвоен дипломатический ранг Чрезвычайного посланника и Полномочного министра.
31 мая 2007 г. приказом Президента РА присвоен дипломатический ранг Чрезвычайного и Полномочного Посла РА.
12 мая 2007 г. избран депутатом НС по пропорциональному избирательному списку ППА.
7 июня 2007 года избран Председателем Постоянной комиссии НС РА по вопросам европоейской интеграции.
Биография председателя Постоянной комиссии НС по вопросам защиты прав человека и общественным вопросам Аревик Петросян
Родилась 9 декабря 1972 года в г. Ленинакане.
В 1989 г. окончила Ленинанскую среднюю школу N 1.
В 1989-1994 гг. училась с отличием и окончила Юридическкий факультет ЕГУ.
В 1994-1997 гг. училась в аспирантуре ЕГУ. В 1997 г . защитила кадидатскую диссертацию на тему: ,,Правовое государство: общая характеристика, принципы организации и направления деятельности”. Присвоена научная степень кандидата юридических наук. С 1994 года по настоящее время занимается преподавательской работой.
Является автором трех трудов и более десяти научных статей.
В 2003 года у Аревик Петросян была присвоена научная степень доцента юридических наук.
В 1994-1999 гг. работала в Аппарате Президента РА.
В 1999-2002 гг. работала заместителем Министра юстиции РА.
Имеет классное звание государственного советника юстиции третьего класса.
С 15 января 2002 года указом Президента РА была назначена на должность заместителя Председателя Совета гражданской службы РА на 5-летний срок, а 15 января 2007 года – на 6-летний срок.
12 мая 2007 года избрана депутатом НС по пропорциональному избирательному списку ППА.
7 июня 2007 года избрана председателем Постоянной комиссии НС РА по защите прав человека и общественным вопросам.
Биография председателя Постоянной комиссии НС РА по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Артура Агабекяна
Родился 24 ноября 1963 г. в селе Мец Таглар Гудрутского района НК.
В 1986 г. окончил Ереванский политехнический институт по специальности инженера-электротехника.
В 1986-1988 гг. работал на научно-производственном объединении ,,Армсел механизация” в качестве научного сотрудника.
В 1988-1994 гг. участвовал в освободительной борьбе Арцаха, являлся первым командиром Гадрутского оборонительного района НКР, затем начальником управляющей точки 4-го отделения оперативного отдела Армии обороны НКР.
В 1992 г. являлся советником первого Председателя Верховного Совета НКАО.
В 1992-1996 гг. - командир 1-ого оборонительного района Армии обороны НКР.
В 1997-1999 гг. - командир 1-й юго-восточной бригады ОР.
В 1999 г. указом Президента НКР назначен министром внутренних дел НКР.
В 1999 г. решеним Премьер-министра РА назначен начальником Управления региональной интеграции при Правительстве РА.
В 2000 г. назначен заместителем министра обороны РА.
В 2000 г. указом Президента РА ему присвоено воинское звание генерала-майора.
В 2003 г. указом Президента РА ему присвоено воинское звание генерала-лейтенанта.
12 мая 2007 г. избран депутатом НС по пропорциональному избирательному списку АРФД.
7 июня 2007 г. избран председателем Постоянной комиссии НС РА по обороне, национальной безопасности и внутренним делам.
Награжден орденом РА ,,Боевой крест” второй степени и орденом НКР ,,Боевой крест” первой степени, медалями ,,За мужество” и ,,Драстамат Канаян”, памятной медалью ,,Маршал Баграмян – 100”.
Член АРФД.
Биография председателя Постоянной комиссии НС РА по социальным вопрсам, по вопросам здравоохранения и охраны природы Ара Баблояна
Родился 5 мая 1947 году в Ереване.
В 1955-1965 гг. учился в Ереванской средней школе N 76.
В 1965-1971 гг. учился на Педиатрическом факультете Ереванского государственного медицинского института.
В 1970 г. работал в поликлинике N 8.
В 1972 г. работал в Ереванской детской клинической больнице N 1 в качестве детского хирурга и уролога.
В 1977 г. защитил кандидатскую диссертацию в Ленинграде. Прошел по конкурсу и избран на должность ассистента кафедры детской хирургии ЕГМУ.
В 1982 г. назначен зведующим отделения урологии 3-ей детской клинической больницы г. Еревана.
В 1987 г. защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора медицинских наук в Ленинградском институте педиатрии. В том же году стал доцентом, в 1989 г. – профессором, а в 1997-2006 гг. заведующим кафедрой детской хирургии ЕГМУ.
В 1989 г. прошел специализацию по пересадке почек в Швейцарии и Бельгии. В 1990 г. основал Центр уронефрологии и детской хирургии.
В 1991-1997 г. являлся министром здравоохранения РА.
В 2003 г. основал медицинский комплекс ,,Арабкир” – институт здоровья детей и подростков.
В 2006 г. избран заведующим 1-ой кафедрой отделения педиатрии и детской хирургии ЕГМУ.
В 2003-2005 гг. являлся членом Постоянной комиссии Европейского регионального комитета Европы Всемирной организации здоровья (ВОЗ).
Является председателем Ассоциации детских хирургов Армении, членом Европейского общества детских урологов, Ассоциации детских хирургов Евросоюза, Ассоциации нефрологов Швейцарии.
Является автором 3 научных открытий, 4 монографий и более 160 научных статей.
В 2000 г. в связи с 70-летием ЕрГМУ награжден ,,Золотой медалью” и Почетной грамотой, в 2005 г. в связи с 75-летием ЕрГМУ - Министерством образования и науки РА награжден за вклад в сфере образования и науки. В 2005 г. награжден Почетной грамотой Мэрии г. Еревана. В 2005 г. Председателем НС РА награжден ,,Благодарственной грамотой НС РА”. В 2005 г. Президентом Ж. Шираком награжден медалью ,, OfficierdeI` OrdeNationalDuMerite” за развитоие армяно-французских отношений и профессиональное сотрудничество. В 2007 г. указом Президента РА награжден медалью ,,Мхитар Гераци”. В 2007 г. награжден медалью Полиции РА за ,,З а укрепление сотрудничества”.
12 мая 2007 г. избран депутатом НС по пропорциональному избирательному списку РПА.
7 июня 2007 г. избран председателем Постоянной комиссии НС РА по социальным вопросам, по вопросам здравоохранения и охраны природы.
Женат, имеет двоих детей и двоих внуков.
Биография Председателя Постоянной комиссии НС РА по экономическим вопросам Вардана Айвазяна
Родился 7 ноября 1961 г. в селе Табацхури Боржомского района Республики Грузия.
В 1978-1983 гг. учился в Ереванском зооветеринарном институте.
В 1983 г. работал на Ярославском молочном заводе в качестве аппаратчика.
В 1983-1985 гг. служил в Советской Армии.
В 1985-1990 гг. работал на Разданском молочном заводе сначала в качестве рабочего, затем мастера, начальника производственного участка, главного инженера.
В 1990-1991 гг. являлся председателем кооператива ,,Карандзав”.
В 1991-1995 гг. - директор чаренцаванского хлебозавода.
В 1995-1996 гг. – председатель исполкома чаренцаванского городского совета.
В 1996-1999 гг. – мер Чаренцавана.
В 1995-2001 гг. являлся депутатом Национального Собрания РА.
В 2001-2007 гг. - Министр охраны природы РА.
12 мая 2007 г. избран депутатаом НС по пропорциональному избирательному списку РПА.
7 июня 2007 г. избран председателем Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
В 2004 г. награжден медалью полиции ,,За укрепление сотрудничества” и медалью ,,Анания Ширакаци”.
Член РПА.
Биография Председателя Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам Давида Арутюняна
Родился 5 марта 1963 г. в Ереване.
В 1975-1980 гг. учился в Ереванском политехническом институте на Факультете вычислительной техники.
В 1980-1983 гг. являлся аспирантом Вычислительного центра Академии наук АрмССР.
В 1982-1988 гг. учился на Юридическом факультете Ростовского государственного университета им. М. Суслова.
В 1988-1992 гг. учился на факультете психологии Ереванского государственного педагогического института им. Х. Абовяна.
Трудовую деятельность начал с 1981 г. на Ереванском электротехническом заводе в качестве инженера, затем работал в Вычислительном центре Академии наук АрмССР младшим научным сотрудником, заместителем директора Ереванской школы N 183, директором Ереванской авторской школы N 198.
В 1995-1998 гг. являлся депутатом Национального Собрания РА, членом Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
В 1997 г. – главный советник мэра г. Еревана.
В 1997-1998 гг. являлся первым заместителем Министра юстиции РА.
В 1998-2007 гг. – Министр юстиции РА.
7 июня 2007 года избран председателем Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам.
Награжден медалями ,,За укрепление сотрудничества”, ,,За укрепление правопорядка”, ,,Мхитар Гош”.
Кандидат техических наук, автор двух монографий и более двух десятков научных статей.
Биография председателя Постоянной комиссии НС РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагика Минасяна
Родился 5 апреля 1950 г. в Ереване.
В 1972-1997 гг.  работал инженером, старшим научным сотрудником, начальником сектора, начальником станции подготовки данных в ЕрНИИММ.
В 1998-1999 гг. являлся советником Премьер-министра РА.
В 1997-1999 гг. избран депутатом НС по пропорциональному избирательному списку объединения “Республика”. Член фракции “Республика”, затем депутатской группы “Еркрапа”.
В 1999-2003 гг. избран депутатом РА НС по пропорциональному избирательному списку блока “Единство”. Член, затем председатель Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Член фракции “Единство”.
7 июня 2007 г. избран председателем Постоянной комиссии НС РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.